Vánoce u skautů

Autor: administrator <rikki.rtt(at)centrum.cz>, Téma: Kronika, Vydáno dne: 02. 01. 2013

Staré vánoční tradice pomalu mizí ze světa a objevují se nové. Zejména nakupování a přehnané uklízení. Kynšperští skauti ale nezapomínají na vánoční tradice lidové, ani na ty skautské. K těm skautským patří třeba oslava Vánoc v kruhu skautských přátel nebo symbolické rozdávání radosti svým blízkým ve formě Betlémského světla.

První večer po konci světa se zimní zahrada kina rozjasnila světlou barvou skautských krojů. Členové střediska se tu sešli, aby spolu oslavili přicházející Vánoce. Dvouhodinové setkání bylo zaplněno pojídáním cukroví, několika koledami i jinými písněmi a samozřejmě předáním darů, které jednotlivé oddíly tajně vytvořily pro ostatní.
Zdaleka nejdůležitějším úkolem večera bylo ale nahlédnout za oponu budoucnosti za pomoci osvědčených metod. Jachtařské závody se svíčkou na palubě, umělecké krájení jablek, vrh botou na cíl. To jsou jen některé z postupů, při kterých se budoucnost na chviličku ukáže. Věděli jste například, že Zou odjede na dalekou cestu? A že všichni budeme mít v příštím roce Kachnu se Zelím?

Večer před štědrým dnem patří Betlémskému světlu. Jedná se o malý plamínek, přivezený až z Betléma a symbolizující radost Vánoc. Více se o této celosvětové tradici dočtete zde .
Tento večer se sejde parta kynšperských roverů a starších, aby s lucerničkou obešli své skautské i neskautské blízké, potěšili je návštěvou a vánočním plamínkem. Málokdo skauty od svého prahu, z kuchyně či gauče vyžene hned po připálení svíčky; naopak - krátké popovídání je často zpestřeno cukrovím ... nebo třeba cukrovím. Některé domácnosti s dobrým cukrovím je pak vhodné využít jako základnu a vracet se až třikrát - poté, co je třepetající se plamínek venku sfouknut poryvem větru...