Skauti opravili kynšperský betlém

Není snad v Kynšperku a okolí osoby, která by neznala kynšperský betlém, vystavený každoročně v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Již několik let se skauti ze střediska Lípa starají před Vánoci o jeho instalaci a po skončení Vánoc opět rozebrání a úklid. Pod odborným dohledem přenášejí a skládají objemné kulisy, umisťují domečky a figury a zavěšení hvězdy a nápisu "Gloria in excelsis Deo" nad betlém bývá často hodnotným horolezeckým výkonem.

Zatímco figury, prohlášené za kulturní památku, prošly v nedávné době odborným zrestaurováním, na kulisách a domcích je patrný dopad každoroční manipulace po již téměř sedmdesát let. Ačkoli jistě ne každý návštěvník si na první pohled všiml nedostatků, zejména kulisy jsou poznamenány zubem času. Jsou zaprášené, poškozené množstvím děr, na mnoha místech je sloupán kašír imitující povrch skály, místy odpadávají celé bloky kašírované pytloviny, u některých kulis je poškozena dřevěná nosná konstrukce. Skauti si proto vyhradili srpnový víkend, aby se souhlasem vlastníka betlému, Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, a za finanční podpory Skautské nadace Jaroslava Fograra kulisy opravili.

Prvním důležitým krokem bylo důkladné vyčištění celého povrchu kulis. Jaké bylo překvapení, když se pod důvěrně známou homogenní šedí po odstranění letitých prachových vrstev objevily jasné a syté barvy černých skal a zelené vegetace. Takhle barevné kulisy nikdo neviděl již po desítky let. Po vyčištění následovaly důkladné opravy provedené tak, aby bylo co nejméně zasaženo do původního vzhledu kulis. Kde bylo potřeba, byly opraveny či doplněny nosné konstrukce kulis. Díry v povrchu byly pečlivě zalepeny pytlovinovými záplatami a zakryty novým kašírem. V jednom případě musel být vytvořen zcela nový segment skalního povrchu, neboť poslepování starého potrhaného povrchu už nebylo možné. Hroutící se zábradlíčka podél cest byla opravena a dostala nový nátěr v původní barvě, stejně tak jako hradby, brány do města, střecha i interiér stáje. Po dokončení dalších malých oprav a doladění detailů byl výsledek fixován ochranným nátěrem. Pohled na výsledek v porovnání s původním stavem byl skutečně impozantní a jistě všechny zúčastněné naplnil hrdostí nad dobře vykonanou záslužnou činností. Následná večerní grilovačka uzavírající celý projekt byla jistě zasloužená.

Až zase přijde vánoční čas, nezapomeňte se přijít podívat na opravený betlém. Doufáme, že se vám bude líbit ještě více než v předchozích letech. Zároveň si s sebou můžete vzít svíčku nebo lampičku a odnést si domů jako symbol vánoční radosti plamínek Betlémského světla, které, stejně jako každý rok, skauti dopraví i do Kynšperka.

| Autor: administrator | Vydáno dne 16. 08. 2013 | 901 přečtení | Počet komentářů: 1824 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek